Porovnanie prírodnej a konvenčnej kozmetiky: čo je lepšie pre vašu pleť?

Prírodná versus konvenčná kozmetika: Čo je lepšie pre vašu pleť?

Vyberáte kozmetiku a nie ste si istí, aký je rozdiel medzi prírodnou a konvenčnou? Ktorá je lepšia pre vašu pleť a ako ju spoznáte? Nezúfajte, v tomto príspevku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si mohli urobiť informované rozhodnutie.

 

prirodna-konvencna-kozmetika-1

 

Rozdiel medzi prírodnou a konvenčnou kozmetikou

Hlavný rozdiel medzi prírodnou a konvenčnou kozmetikou spočíva v použitých ingredienciách. Konvenčná kozmetika môže obsahovať syntetické látky ako parabény, sulfáty, syntetické farbivá a vône, zatiaľ čo prírodná kozmetika obmedzuje tieto látky a nahradzuje ich prírodnými ingredienciami.

Niektoré značky prírodnej kozmetiky sa dokonca zaviazali, že nebudú používať žiadne syntetické látky, zatiaľ čo iné sa môžu rozhodnúť používať obmedzené množstvo. Dôležité je si prečítať etikety a vedieť, čo hľadáte.

Prírodná kozmetika je často považovaná za šetrnejšiu k pokožke, pretože obsahuje menej syntetických látok, ktoré môžu spôsobiť podráždenie. Mnoho ľudí, ktorí majú citlivú pleť, tvrdia, že prírodné produkty im viac vyhovujú.

Avšak, konvenčná kozmetika môže byť niekedy účinnejšia, pokiaľ ide o riešenie konkrétnych problémov s pleťou, ako sú akné, vrásky alebo hyperpigmentácia. Mnoho konvenčných produktov obsahuje silné aktívne látky, ktoré sú špeciálne navrhnuté na riešenie týchto problémov.

Ako spoznať, či sa jedná o prírodnú alebo konvenčnú kozmetiku

Ak si chcete byť istí, či kozmetika, ktorú kupujete, je prírodná alebo konvenčná, jedným z najlepších spôsobov, ako to zistiť, je pozrieť sa na etiketu. Všetky kozmetické produkty by mali mať na svojich obaloch zoznam ingrediencií.

Prírodná kozmetika by mala obsahovať predovšetkým rastlinné a minerálne ingrediencie a mala by sa vyhýbať použitiu syntetických látok. Konvenčná kozmetika môže na druhú stranu obsahovať rôzne chemické látky.

Výhody a nevýhody prírodnej a konvenčnej kozmetiky

Prírodná kozmetika:

Výhody:

- Môže byť šetrnejšia k pokožke

- Má tendenciu obsahovať viac vitamínov a antioxidantov

- Je všeobecne šetrnejšia k životnému prostrediu

Nevýhody:

- Môže byť drahšia

- Môže mať kratšiu dobu trvanlivosti

- Niektoré prírodné ingrediencie môžu tiež spôsobiť podráždenie alebo alergické reakcie

Konvenčná kozmetika:

Výhody:

- Môže byť účinnejšia pri riešení konkrétnych problémov s pleťou

- Je všeobecne dostupnejšia a lacnejšia

- Má dlhšiu dobu trvanlivosti

Nevýhody:

- Môže obsahovať látky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie alebo alergické reakcie

- Niektoré chemické látky používané v konvenčnej kozmetike môžu byť škodlivé pre životné prostredie

Aký typ kozmetiky je pre vás najlepší, záleží na vašom type pleti, vašich konkrétnych potrebách a osobných preferenciách. Dôležité je informovať sa o rôznych typoch kozmetiky a vybrať si tú, ktorá je pre vás najlepšia. Či už sa rozhodnete pre prírodnú alebo konvenčnú kozmetiku, dôležité je zabezpečiť, aby bola šetrná k vašej pleti a obsahovala ingrediencie, ktoré sú pre vás vhodné.